




已阅读5页,还剩3页未读, 继续免费阅读
版权说明:本文档由用户提供并上传,收益归属内容提供方,若内容存在侵权,请进行举报或认领
文档简介
CHAPTER 9Capital Budgeting and RiskAnswers to Practice Questions1. a.requity = rf + b (rm rf) = 0.04 + (1.5 0.06) = 0.13 = 13%b.rassets = 0.094 = 9.4%c.The cost of capital depends on the risk of the project being evaluated. If the risk of the project is similar to the risk of the other assets of the company, then the appropriate rate of return is the company cost of capital. Here, the appropriate discount rate is 9.4%.d.requity = rf + b (rm rf) = 0.04 + (1.2 0.06) = 0.112 = 11.2%rassets = 0.0832 = 8.32%2.a.b.r = rf + b (rm rf) = 0.05 + (0.836 0.06) = 0.10016 = 10.016%3. Internet exercise; answers will vary.4. Internet exercise; answers will vary.5. Note: In the first printing of the text, the table for Practice Question #5 incorrectly shows the standard deviations written with decimal points.a. The R2 value for BP was 0.27, which means that 27% of total risk comes from movements in the market (i.e., market risk). Therefore, 73% of total risk is unique risk.The R2 value for British Airways was 0.37, which means that 37% of total risk comes from movements in the market (i.e., market risk). Therefore, 63% of total risk is unique risk.b. The variance of BP is: (25)2 = 625Market risk for BP: 0.27 625 = 168.75Unique risk for BP: 0.73 625 = 456.25c. The t-statistic for bBA is: 2.12/0.37 = 5.73This is significant at the 1% level, so that the confidence level is 99%.d.rBA = rf + bBA (rm rf) = 0.05 + 2.12 (0.12 0.05) = 0.1984 = 19.84%e.rBA = rf + bBA (rm rf) = 0.05 + 2.12 (0 0.05) = 0.0560 = 5.60%6. Internet exercise; answers will vary.7.The total market value of outstanding debt is 100 million. The cost of debt capital is 7.5 percent. For the common stock, the outstanding market value is:40 2 million = 80 million. The cost of equity capital is 11percent. Thus, Loreleis weighted-average cost of capital is:rassets = 0.0906 = 9.06%8.a.rBN = rf + bBN (rm rf) = 0.035 + (0.53 0.08) = 0.0774 = 7.74%rIND = rf + bIND (rm rf) = 0.035 + (0.49 0.08) = 0.0742 = 7.42%b. No, we can not be confident that Burlingtons true beta is not the industry average. The difference between bBN and bIND (0.04) is less than one standard error (0.20), so we cannot reject the hypothesis that bBN = bIND.c. Burlingtons beta might be different from the industry beta for a variety of reasons. For example, Burlingtons business might be more cyclical than is the case for the typical firm in the industry. Or Burlington might have more fixed operating costs, so that operating leverage is higher. Another possibility is that Burlington has more debt than is typical for the industry so that it has higher financial leverage.9. a.The threat of a coup dtat means that the expected cash flow is less than $NZ900 million. The threat could also increase the discount rate, but only if it increases market risk.b. If New Zealand Marine proceeds with the construction of the supply submarine and the Republic then fails to make the final $NZ900 million payment, then New Zealand Marine can sell the submarine to another buyer for $NZ600 million. Therefore, the expected cash flow for the year 2 payment is:(0.20 $NZ600 million) + (0.80 $NZ900 million) = $NZ840 millionAssume that New Zealand Marines costs are incurred equally in Year 0, Year 1 and Year 2, and that the cash flows are about as risky as the rest of the companys business. Then:PV = 400 + 500 + ( 400/1.10) + ( 400 + 840)/1.102 = +100or $NZ100 million10. a.If you agree to the fixed price contract, operating leverage increases. Changes in revenue result in greater than proportionate changes in profit. If all costs are variable, then changes in revenue result in proportionate changes in profit. Business risk, measured by bassets, also increases as a result of the fixed price contract. If fixed costs equal zero, then:bassets = brevenue. However, as PV(fixed cost) increases, bassets increases.b.With the fixed price contract:PV(assets) = PV(revenue) PV(fixed cost) PV(variable cost)PV(assets) = $97,462,710Without the fixed price contract:PV(assets) = PV(revenue) PV(variable cost) = $111,111,11111. a.Expected daily production =(0.2 0) + 0.8 (0.4 x 1,000) + (0.6 x 5,000) = 2,720 barrelsExpected annual cash revenues = 2,720 x 365 x $15 = $14,892,000b. The possibility of a dry hole is a diversifiable risk and should not affect the discount rate. This possibility should affect forecasted cash flows, however. See Part (a).12.Ratio of ssCorrelationBetaBrazil6.290.53.15Egypt5.670.52.84India6.100.53.05Indonesia7.290.53.65Mexico3.920.51.96Poland3.210.51.61Thailand6.320.53.16South Africa4.040.52.02The betas increase compared to those reported in Table 9.2 because the returns for these markets are now more highly correlated with the U.S. market. Thus, the contribution to overall market risk becomes greater.13. The information could be helpful to a U.S. company considering international capital investment projects. By examining the beta estimates, such companies can evaluate the contribution to risk of the potential cash flows.A German company would not find this information useful. The relevant risk depends on the beta of the country relative to the portfolio held by investors. German investors do not invest exclusively, or even primarily, in U.S. company stocks. They invest the major portion of their portfolios in German company stocks.14. The opportunity cost of capital is given by:r = rf + b(rm rf) = 0.05 + (1.2 0.06) = 0.122 = 12.2%Therefore:CEQ1 =150(1.05/1.122) =140.37CEQ2 =150(1.05/1.122)2 =131.37CEQ3 =150(1.05/1.122)3 =122.94CEQ4 =150(1.05/1.122)4 =115.05CEQ5 =150(1.05/1.122)5 =107.67a1 =140.37/150 =0.9358a2 =131.37/150 =0.8758a3 =122.94/150 =0.8196a4 =115.05/150 =0.7670a5 =107.67/150 =0.7178From this, we can see that the a t values decline by a constant proportion each year:a2/a1 =0.8758/0.9358 =0.9358a3/a2 =0.8196/0.8758 =0.9358a4/a3 =0.7670/0.8196 =0.9358a5/a4 =0.7178/0.7670 =0.935815. a.Using the Security Market Line, we find the cost of capital:r = 0.07 + 1.5 (0.16 0.07) = 0.205 = 20.5%Therefore:b.CEQ1 =40(1.07/1.205) =35.52CEQ2 =60(1.07/1.205)2 =47.31CEQ3 =50(1.07/1.205)3 =35.01c.a1 =35.52/40 =0.8880a2 =47.31/60 =0.7885a3 =35.01/50 =0.7002d.Using a constant risk-adjusted discount rate is equivalent to assuming that at decreases at a constant compounded rate.16. At t = 2, there are two possible values for the projects NPV:Therefore, at t = 0:Challenge Questions1. It is correct that, for a high beta project, you should discount all cash flows at a high rate. Thus, the higher the risk of the cash outflows, the less you should worry about them because, the higher the discount rate, the closer the present value of these cash flows is to zero. This result does make sense. It is better to have a series of payments that are high when the market is booming and low when it is slumping (i.e., a high beta) than the reverse.The beta of an investment is independent of the sign of the cash flows. If an investment has a high beta for anyone paying out the cash flows, it must have a high beta for anyone receiving them. If the sign of the cash flows affected the discount rate, each asset would have one value for the buyer and one for the seller, which is clearly an impossible situation.2. a.Since the risk of a dry hole is unlikely to be market-related, we can use the same discount rate as for producing wells. Thus, using the Security Market Line:rnominal = 0.06 + (0.9 0.08)
温馨提示
- 1. 本站所有资源如无特殊说明,都需要本地电脑安装OFFICE2007和PDF阅读器。图纸软件为CAD,CAXA,PROE,UG,SolidWorks等.压缩文件请下载最新的WinRAR软件解压。
- 2. 本站的文档不包含任何第三方提供的附件图纸等,如果需要附件,请联系上传者。文件的所有权益归上传用户所有。
- 3. 本站RAR压缩包中若带图纸,网页内容里面会有图纸预览,若没有图纸预览就没有图纸。
- 4. 未经权益所有人同意不得将文件中的内容挪作商业或盈利用途。
- 5. 人人文库网仅提供信息存储空间,仅对用户上传内容的表现方式做保护处理,对用户上传分享的文档内容本身不做任何修改或编辑,并不能对任何下载内容负责。
- 6. 下载文件中如有侵权或不适当内容,请与我们联系,我们立即纠正。
- 7. 本站不保证下载资源的准确性、安全性和完整性, 同时也不承担用户因使用这些下载资源对自己和他人造成任何形式的伤害或损失。
最新文档
- 2026届福建省南平市第一中学化学高二第一学期期中质量检测试题含解析
- 甘肃省庆阳长庆中学陇东中学分校2026届化学高三上期中综合测试试题含解析
- 2026届天津市武清区等五区县高一化学第一学期期末联考试题含解析
- 现代文学鉴赏课件
- 2025年春季英语四六级写作高分策略与实战演练试卷
- 现代女性健康知识培训课件
- 2025年Python二级考试模拟试卷 实战演练知识点精讲
- 王波培训知识产权贯标课件
- 重庆市七校2026届化学高一上期中监测模拟试题含解析
- 王亚林律师课件
- 电视节目编导与策划
- 中式烹调师(高级技师考试资料)
- 仓储技术与库存理论简论
- 日地空间灾害性天气的发生发展和预报研究课件
- 西安大唐不夜城的项目整体推广的策略提案的报告课件
- 可下载打印的公司章程
- 少先队辅导员工作记录表(共7页)
- 公开课教学评价表
- 消防验收规范标准(最新完整版)19844
- 教研工作手册
- 独树一帜的中国画(课堂PPT)
评论
0/150
提交评论